Wybór metody leczenia

Dysponujemy szeregiem metod począwszy od tradycyjnego streepingu przez małoinwazyjny kriostreeping do EVLT* – endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy pomocy lasera oraz EVRF** endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych.

Wybór metody leczenia. Nie wszyscy pacjenci będą w ten sam sposób leczeni i nie u każdego można zastosować daną technikę operacji. Podczas konsultacji z lekarzem omówione zostają: zaawansowanie choroby żylnej i najlepsza metoda jej leczenia. Dążymy do tego aby efekt terapeutyczny był jak najlepszy a przy tym współistniał z doskonałym efektem kosmetycznym. Zabieg EVLT*, EVRF** czy kriostreeping trwa około 1,5 godziny. Na 24 godz. po zabiegu zakładany jest bandaż elastyczny wymieniany potem na wygodną opaskę elastyczną w której pacjent chodzi ok. 3 tyg. Pacjent od następnego dnia jest gotowy do podjęcia normalnej aktywności życiowej a po kilku dniach zawodowej.

 

Wiele osób obawia się znieczulenia, rezygnują z zabiegu w obawie przed narkozą czy znieczuleniem do lędźwiowym – „w kręgosłup”. W naszym ośrodku od wielu lat wykonujemy zabiegi usunięcia żylaków kończyn – nawet tych największych – w znieczuleniu miejscowym, co z jednej strony pozwala na przeprowadzenie zabiegu u pacjentów, u których inny rodzaj anestezji jest przeciwwskazany ze względów zdrowotnych, z drugiej zaś pozwala na powrót do domu bezpośrednio po zabiegu. Ten rodzaj znieczulenia doskonale można połączyć z sedacją anestezjologiczną co jeszcze bardziej podnosi komfortu zabiegu. Jak wcześniej wspomniano każdy pacjent i każda choroba jest inna, nie zawsze wymaga streepingu, EVLT* czy EVRF**. Mamy wówczas sytuację kiedy punktem wyjścia zmian chorobowych są niewydolne perforatory (żyły przeszywające) łączące układ żylny głęboki z powierzchownym, wtedy najlepszą metodą jest zamknięcie perforatorów pod kontrolą USG i usunięcie żylaków met Mullera.
Polega ona na wprowadzaniu przez nakłucia specjalnych haczyków i usunięciu zmienionych żył. Metoda ta pozostawia jedynie niewielkie kropki, które po 2-3 miesiącach przestają być widoczne.

* jest to angielski skrót oznaczający wewnątrznaczyniowe laserowe leczenie.
** EVRF to angielski skrót oznaczający wewnątrznaczyniowe leczenie falami radiowymi


Drobne zmiany czyli tzw. żylaki siatkowate, teleangiektacje, venektazje i pajączki naczyniowe są usuwane innymi metodami.
Naczynka których średnica waha się od 1 do 2 mm najlepiej usuwa się metodą skleroterapii preparatem aethoksysklerol lub sklero-vein w postaci płynu lub pianki. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. W nastrzykniętej zmianie rozpoczyna się proces zapalny prowadzący do włóknienia naczynia i zamknięcia w nim przepływu krwi.

Proces zamykania trwa kilka tygodni i wymaga w początkowym tygodniu noszenia specjalnej opaski uciskowej. Skleroterapia w podświetleniu żył urządzeniem VEINLITE LED VEINLITE umożliwia zlokalizowanie niewidocznych w USG drobnych naczyń zasilających „pajączków” i sieci naczynek widocznych na nogach, na głębokości do 1cm. Mniejsze naczynka których średnica ma 0,3mm do 1,0 mm najlepiej zamka laser Nd-Yag 1064 nm mający powinowactwo do hemoglobiny zawartej w krwinkach. Zabieg polega na bezpośrednim naświetlaniu laserem naczynka wypełnionego krwinkami czerwonymi, powstające wówczas mikrozapalenie doprowadza do zwłóknienia i zaniku naczynka.

Używane w tej metodzie lasery mają różną długość fali świetlnej i co za tym idzie różne powinowactwo do wody i hemoglobiny. Efekt który uzyskujemy w każdym przypadku jest jednak taki sam i polega na zniszczeniu wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego co prowadzi do jego zwłóknienia i zaniku.

ZOSTAW NAM WIADOMOŚĆ
KONTAKT Z NAMI
recepcja@kriocentrum.com

+48 22 779 28 21
+48 22 423 01 87
+48 504 171 106


ul. Wyszyńskiego 103
05-420 Józefów