Co robić, gdy doskwierają Ci bóle stawów wynikające z przeciążenia?

umów się
Co robić, gdy doskwierają Ci bóle stawów wynikające z przeciążenia?

Bóle w okolicach kolan, łokci, barków, nadgarstków czy kręgosłupa mogą być objawami przeciążenia stawów. Występują m.in. u osób pracujących długo w tej samej pozycji (siedzącej, stojącej czy pochylonej), używających intensywnie myszki komputerowej, spędzających dużo czasu w asymetrycznej pozycji (np. z uniesioną ręką) czy wykonujących ciężką fizyczną pracę lub uprawiających bardzo intensywnie i zawodowo sport. Nie należy ignorować pierwszych symptomów, ponieważ brak reakcji może doprowadzić do uszkodzeń przeciążonych tkanek, zmian zwyrodnieniowych czy utrwalania dysfunkcji stawów i mięśni.

 

Czym są przeciążenia stawów i jakie są ich przyczyny?

Mianem przeciążenia stawu określa się stan, który nastąpił w wyniku nadmiernego wysiłku, ponad siły organizmu. Każda zbyt duża eksploatacja stawów przyczynia się do ich coraz większego przemęczenia, choć oczywiście pojedyncze incydenty nie prowadzą w prostej linii do chorób z przeciążenia. Nie należy jednak ignorować pierwszych oraz często powtarzających się objawów.

 

Konsekwencją przewlekłego przeciążania stawów mogą być ich uszkodzenia i stany zapalne. Wszystko to prowadzi często (przy braku odpowiedniej reakcji) do zaostrzania symptomów czy zmian zwyrodnieniowych i ostatecznie do konieczności rozpoczęcia leczenia farmakologicznego.

 

Jakie są przyczyny przeciążania stawów? Za takie skłonności mogą być odpowiedzialne m.in.:

 

  • uwarunkowania genetyczne w zakresie wytrzymałości tkanek,
  • nieprawidłowa aktywność fizyczna (lub jej brak) oraz zła dieta,
  • nadwaga i otyłość,
  • nieprawidłowy rozwój w okresie dziecięcym i młodzieżowym,
  • przymusowe przebywanie w jednej pozycji przez długi czas (np. siedzenie, pochylanie się),
  • wykonywanie powtarzalnej czynności przez długi czas, zwłaszcza asymetrycznie.

 

Obciążenia stawów to nie tylko przypadłość sportowców czy osób wykonujących ciężką, fizyczną pracę. Pojedyncze incydenty mogą pojawiać się np. podczas dźwigania zakupów, przenoszenia ciężkich przedmiotów, wielkogodzinnego pochylania się w trakcie sprzątania, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej czy nawet chodzenia po górach (zwłaszcza schodzenia) bez wcześniejszego przygotowania.

 

Warto wiedzieć! Które stawy najczęściej ulegają przeciążeniom?

Przeciążeniom mogą ulegać niemal wszystkie stawy, jednak niektóre z nich są najmocniej eksploatowane. Należą do nich m.in. stawy kolanowe, skokowe, biodrowe, łokciowe, stawy kręgosłupa czy nadgarstka.

 

Co robić, gdy pojawiają się bóle stawów?

Jednorazowe przeciążenie stawów, które występuje na skutek zbyt dużego wysiłku, może pojawić się u każdego. W takiej sytuacji należy przerwać wykonywanie danej czynności, odpocząć, zregenerować się i dalej nie przemęczać, żeby staw doszedł do siebie.

 

Co robić przy nagłych bólach stawów?

 

  • Gdy pojawia się nagły, silny ból stawu, ogranicz jego nadmierną aktywność. Po ustąpieniu dolegliwości wykonaj ćwiczenia wzmacniające staw i takie, które poprawiają jego ruchomość. Najlepiej ćwiczyć pod okiem rehabilitanta lub wykonywać zlecone przez specjalistę zestawy ćwiczeń.
  • Możesz wykonać okład z lodu lub kupionego w aptece wielorazowego żelu. Zimno zmniejsza objawy zapalenia i dolegliwości bólowe. Okłady wykonuj 2-3 razy dziennie po 15 minut, jednak uważaj, żeby nie spowodować odmrożenia skóry.
  • Podczas silnego ataku można stosować leki przeciwbólowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo), jednak maksymalnie przez kilka dni, nie przekraczając zalecanych dawek. Jeśli mimo stosowania leków ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Częstsze bóle stawów wymagają odpowiedniej reakcji. Warto zaniechać czynności, która przyczynia się do przeciążenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza jeśli konieczna byłaby zmiana pracy czy zaniechanie uprawiania sportu np. przez zawodowych sportowców. Na szczęście dzięki odpowiedniej rehabilitacji czy ewentualnej terapii regeneracyjnej można zmniejszyć dolegliwości i zwiększyć odporność tkanek na przeciążenia.

 

Gdy na skutek przeciążenia dochodzi do zwyrodnienia stawów, można stosować takie metody jak:

  • terapie preparatami autogenicznymi, czyli pochodzącymi z tkanek pacjenta – osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi,
  • iniekcje do- i okołostawowe różnego typu preparatami kwasu hialuronowego połączonego z innymi substancjami.
  • Pomocne we wzmacnianiu stawów i uśmierzaniu dolegliwości może być uzupełnianie niedoborów mazi stawowej. Zbyt mała jej ilość powoduje tarcia, które objawiają się bólami stawów. Maź można uzupełnić, stosując zalecone przez specjalistę suplementy z kwasem hialuronowym i siarczanem chondroityny w wysokim stężeniu.

 

Ważne! Leczenie chorób z przeciążenia i uśmierzanie dolegliwości bólowych należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Rehabilitant lub lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i oceni, jaka jest przyczyna dolegliwości oraz stopień zaawansowania zmian. Dobierze odpowiednią terapię i nauczy wykonywania ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających. Jeśli doskwierają Ci przykre dolegliwości związane ze stawami, zapraszamy na konsultację do jednego z naszych specjalistów, który zadba o to, by opracować i wdrożyć skuteczną i bezpieczną metodę leczenia.

 

Jeśli doskwiera Ci ból stawów, nie ignoruj go. Nie stosuj też leczenia na własną rękę. Bóle mogą być przyczyną różnych schorzeń, nie tylko tych wynikających z przeciążenia. Skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie czynności.

Masz pytania?

Masz pytania?

Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zabiegu
Masz pytania?

Zobacz inne aktualności

16.10.2023

Medycyna estetyczna dla mężczyzn

Dobre samopoczucie, pewność siebie, zdrowie, atrakcyjny wygląd i powodzenie wśród kobiet Powodów, dla których panowie decydują się na coraz częstsze wizyty w salonach medycyny estetycznej, jest naprawdę wiele.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn
16.10.2023

Lekarz proktolog

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie odbytu, a w Twoim kale obecna jest krew? Myślisz, że to „tylko” hemoroidy? Nie bagatelizuj sprawy! Nieprawidłowo leczone hemoroidy mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych powikłań.
Lekarz proktolog
16.10.2023

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bóle i obrzęki nóg, uczcie ciężkości kończyn oraz nieestetyczne, widoczne gołym okiem naczynia krwionośne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Usuwanie żylaków falami radiowymi

Umów wizytę







    This site is registered on wpml.org as a development site.