Ginekologia estetyczna – sposób na kobiece dolegliwości i kompleksy

umów się
Ginekologia estetyczna – sposób na kobiece dolegliwości i kompleksy

Ginekologia estetyczna to dynamicznie rozwijająca się w Polsce dziedzina medycyny. Specjaliści, którzy się nią zajmują, pozwalają kobietom na odzyskanie intymnego komfortu, utraconego w wyniku obniżenia poziomu żeńskich hormonów, przebytych zabiegów czy porodów.

 

Od kilku lat ginekologia estetyczna nie jest już tematem tabu – mówi się o niej więcej i śmielej. W 2015 roku powstało Polskie Towarzystwo Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Organizacja ta zrzesza lekarzy, zwołuje konferencje naukowe, opracowuje zalecenia i rekomendacje, wydaje liczne publikacje. Dzięki wysiłkom specjalistów, zabiegi proponowane przez ginekologów są coraz bardziej efektywne, bezpiecznie i, co równie ważne, dostępne dla wielu potrzebujących kobiet.

Jakie rozwiązania oferuje ginekologia estetyczna? Kto i w jakich sytuacjach może z nich korzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Pomoc w zespole rozluźnienia pochwy

Kobiety, które przeszły poród (zwłaszcza wielokrotnie), a także kobiety w okresie menopauzalnym, mogą odczuwać dyskomfort intymny, związany z zespołem rozluźnienia pochwy. Wynika on najczęściej z osłabienia mięśni oraz zwiotczenia skóry okolic intymnych i skutkuje znacznym obniżeniem lub nawet całkowitą utratą satysfakcji seksualnej.

 

Jak rozpoznać u siebie zespół rozluźnienia pochwy? Do charakterystycznych symptomów tej dolegliwości należą: wiotka i przesuszona śluzówka pochwy oraz skóra warg sromowych i łechtaczki, ból i świąd okolic intymnych, a także częste urazy i otarcia.

Odczuwanie powyższych objawów jest wskazaniem do podjęcia leczenia z zakresu ginekologii estetycznej. Pacjentkom, którym doskwiera zespół rozluźnienia pochwy, z pomocą przychodzi nowoczesny i bezpieczny zabieg – rewitalizacja pochwy. Ma on na celu poprawę napięcia oraz przywrócenie optymalnego nawilżenia okolic intymnych.

 

Rewitalizacja polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy laserowej, której wiązki ogrzewają okoliczne tkanki i zawarty w nich kolagen. Podgrzanie kolagenu skutkuje obkurczeniem jego włókien. Dzięki temu błona śluzowa staje się bardziej napięta. Organizm rozpoczyna procesy noekolagenezy, czyli produkcji nowych włókien kolagenowych – za ich sprawą błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna, napięta i odmłodzona. Tuż po wykonaniu zabiegu rewitalizacji, pacjentka może opuścić klinikę i powrócić do codziennych aktywności.

 

Zabieg przeprowadzany jest często w seriach, których ilość uzależniona jest od poziomu rozluźnienia pochwy (zwykle od jednej do trzech serii). Pełne efekty rewitalizacji pochwy są zauważalne po mniej więcej czterech tygodniach od zabiegu i utrzymują się latami.

 

Pacjentki, które poddały się zabiegowi rewitalizacji pochwy, odzyskują uczucie komfortu intymnego, pozbywają się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból czy świąd sromu, a także zaczynają na nowo odczuwać satysfakcję ze stosunków seksualnych, pojawia się nawilżenie pochwy.

 

 

Korekta szerokości pochwy

Panie, u których podczas porodu doszło do pęknięcia krocza bądź nadmiernego rozciągnięcia pochwy, mogą uskarżać się na znaczne obniżenie satysfakcji odczuwanej podczas stosunku. W konsekwencji kobiety, które doświadczyły tego problemu, często cierpią z powodu kompleksów i obniżonej pewności siebie.

 

Waginoplastyka to zabieg operacyjny, mający na celu poprawę kształtu i budowy pochwy.  W ramach zabiegu możliwe jest wykonanie plastyki tylnej i przedniej ściany pochwy oraz krocza. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentki wykonuje się plastykę wszystkich lub jedynie wybranych elementów.

Zabieg plastyki pochwy przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji lekarz nacina tylną ścianę pochwy i usuwa część tkanek. Powstała rana jest następnie zaszywana w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni kształt wejścia do pochwy.

Ból i dyskomfort okolic intymnych może utrzymywać się około dwóch tygodni. Po ośmiu tygodniach od wykonania zabiegu można powrócić do normalnej aktywności seksualnej. Efekt waginoplastyki jest trwały.

 

 

Recepta na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Mimowolne wyciekanie moczu w momentach wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (na przykład podczas śmiechu, kichnięcia, kaszlu, wysiłku fizycznego) występuje u wielu kobiet po porodzie naturalnym lub po wejściu w okres menopauzy. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu może być osłabienie mięśni Kegla (inaczej mięśni dna miednicy), zaciskających cewkę moczową lub rozciągnięcie pochwy powodujące zmianę kąta nachylenia cewki moczowej. Wystąpienie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu jest wskazaniem do podjęcia terapii – nieleczone schorzenie może negatywnie rzutować na komfort życia oraz powodować szereg powikłań, na przykład zapalenia układu moczowego lub rodnego.

 

Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny, w związku z czym zwykle nie wymaga stosowania środków znieczulających. Polega on na wprowadzeniu do pochwy wziernika i głowicy laserowej, która oświetla przednią ścianę pochwy. W drugiej fazie zabiegu wiązka laserowa kierowana jest na błonę śluzową przedsionka oraz wejścia do pochwy. Tkanki poddane działaniu lasera zachowują się podobnie jak w przypadku rewitalizacji pochwy: zawarty w nich kolagen obkurcza się, błona śluzowa staje się bardziej elastyczna i napięta. Dzięki temu zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej. Po przeprowadzonym zabiegu można niemalże natychmiast wrócić do codziennych aktywności.

Ostateczny rezultat laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu uzyskiwany jest po około 4 tygodniach od zabiegu. Efekty mogą utrzymywać się przez długie lata, choć jest to w dużym stopniu uzależnione od wieku pacjentki i stopnia zaawansowania choroby. Przeczytaj więcej o zabiegu “Laserowe leczenie nietrzymania moczu“

 

Korekta zbyt dużych warg sromowych

Zbyt duży rozmiar warg sromowych mniejszych (wewnętrznych) jest często przyczyną bólu i nawracających dolegliwości zdrowotnych, takich jak otarcia, stany zapalne czy podrażnienia. Objawy te nasilają się zwłaszcza podczas noszenia dopasowanej odzieży. Przerost warg sromowych może być również przyczyną intymnych kompleksów i nieudanego życia seksualnego. Każdy z wymienionych problemów jest wskazaniem do podjęcia leczenia.

Obecnie jedyną skuteczną metodą umożliwiającą korektę przerośniętych lub niesymetrycznych warg sromowych jest labioplastyka. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na redukcji lub zmianie kształtu warg sromowych. Wykonuje się go zwykle w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, z użyciem znieczulenia miejscowego. Nadmiar tkanek usuwa się laserowo lub klasycznie, przy użyciu skalpela. W tym samym dniu, w którym wykonano zabieg, pacjentka może wrócić do domu. Po około 6 tygodniach od labioplastyki możliwy jest powrót do współżycia.

 

Korekta większych warg sromowych

Zbyt małe lub zbyt wiotkie wargi sromowe większe (zewnętrzne) mogą być przyczyną zarówno problemów estetycznych, jak i zdrowotnych. Ze względu na to, że wargi sromowe większe pełnią funkcję ochronną dla kanału rodnego i warg sromowych mniejszych, ich niedostateczny rozmiar może powodować częste infekcje intymne, urazy, otarcia, a także ból i świąd. Przyczyna wiotkich warg sromowych większych może być uwarunkowana anatomicznie lub wynikać ze zmian zachodzących w wieku okołomenopauzalnym – w takim przypadku mówi się zwykle o atrofii warg sromowych, czyli zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych.

 

Zabieg powiększenia warg sromowych większych (inaczej augmentacja warg sromowych) pozwala na zwiększenie objętości warg sromowych oraz zwiększenie elastyczności skóry w leczonej okolicy. Augmentację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na wprowadzeniu podskórnie w wargi sromowe większe kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu i rozprowadzeniu go na wybranej powierzchni. Powiększanie warg sromowych trwa zwykle około 30 minut. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast po jego zakończeniu i utrzymują się do 24 miesięcy. Dla zwiększenia efektu estetycznego lub leczniczego augmentację warg sromowych większych można przeprowadzić równocześnie z labioplastyką.

 

zabiegi ginekologii estetycznej

Powiększenie punktu G

Punkt G, czyli zgrubienie znajdujące się na przedniej ścianie pochwy, to jedno z najbardziej erogennych miejsc na mapie kobiecego ciała. Specjaliści ginekologii estetycznej przekonują, że zbyt mały lub zbyt płaski punkt G może być przyczyną problemów w osiąganiu satysfakcji seksualnej. Paniom, które mają problem z osiągnięciem orgazmu proponująwięc uwydatnienie erogennego miejsca.

Zabieg powiększania punktu G przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wstrzyknięciu materiału wypełniającego (najczęściej jest to kwas hialuronowy) w odpowiednie miejsce na przedniej ścianie pochwy. Cała procedura nie trwa zwykle dłużej niż pół godziny. Już kilka godzin po przeprowadzonym zabiegu możliwy jest powrót do pełnej aktywności seksualnej.

Zgodnie z zapewnieniami specjalistów ginekologii estetycznej, powiększenie punktu G pozwala pacjentkom na znaczną poprawę życia seksualnego – zwiększenie doznań podczas stosunku oraz ułatwienie osiągania orgazmu pochwowego. 

 

 

Odtworzenie błony dziewiczej

Błona dziewicza jest niewielkim fragmentem błony śluzowej, znajdującej się u wejścia do pochwy. Zazwyczaj pozostaje ona nienaruszona, aż do odbycia pierwszego stosunku seksualnego, chociaż zdarza się, że zostanie uszkodzona wcześniej – na skutek zabiegu medycznego, masturbacji czy dużej aktywności fizycznej. Część kobiet traci błonę dziewiczą zbyt wcześnie, w wyniku pochopnego podjęcia współżycia lub – niestety – gwałtu.

W każdym z powyższych przypadków możliwe jest przeprowadzenie hymenoplastyki. Ten zabieg chirurgiczny pozwala na odtworzenie błony dziewiczej poprzez zszycie rozpuszczalnymi nićmi pozostałości po naturalnej błonie. Hymenoplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i z reguły nie trwa dłużej niż 60 minut. Pacjenta może opuścić klinikę tego samego dnia i natychmiast powrócić do normalnej aktywności.

 

Hymenoplastyka jest zabiegiem istotnym ze względów psychologicznych – pozwala ona kobietom na pełne przeżycie inicjacji seksualnej. W przypadku, gdy błona dziewicza została naruszona w wyniku przestępstwa, hymenoplastyka może pełnić bardzo ważną funkcję terapeutyczną.

 

Usunięcie błony dziewiczej

Prawidłowo ukształtowana błona dziewicza posiada otwory, które umożliwiają odprowadzanie śluzu oraz krwi menstruacyjnej na zewnątrz. Szacunkowo u 1 na 1000 kobiet wykształca się jednak błona dziewicza pozbawiona jakichkolwiek nieszczelności. Wada ta wykrywana jest zwykle u dziewcząt, które nie miesiączkują pomimo wejścia w wiek dojrzewania (po wykluczeniu problemów hormonalnych).

Niekiedy błona dziewicza, pomimo zachowania prawidłowych otworów, jest na tyle twarda, że przerwanie jej podczas współżycia jest niemożliwe. W takim przypadku każda próba podjęcia stosunku seksualnego może powodować bardzo duży ból i frustrację.

W przypadku stwierdzenia zrośniętej lub zbyt twardej błony dziewiczej przeprowadza się zabieg hymenotomii. Polega on na krzyżowym nacięciu (przy pomocy skalpela lub lasera) błony dziewiczej. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

 

Ginekologia estetyczna pełni wiele funkcji we współczesnej medycynie: leczy kobiece dolegliwości, pozwala odzyskać pewność siebie, jest orężem w walce z kompleksami, a czasem również elementem terapii psychologicznej. Dzięki ciągłemu postępowi tej specjalizacji medycznej większość oferowanych zabiegów jest w pełni bezpieczna, bezbolesna i efektywna. Spektrum intymnych chorób i problemów, które rozwiązują specjaliści ginekologii estetycznej, jest imponujący, a mimo to wciąż poszerzany. Za sprawą wysiłków lekarzy, coraz więcej kobiet ośmiela się mówić o najbardziej prywatnych kłopotach i dzięki temu odzyskuje pełnię radości życia.

 

 

Masz pytania?

Masz pytania?

Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zabiegu
Masz pytania?

Zobacz inne aktualności

16.10.2023

Medycyna estetyczna dla mężczyzn

Dobre samopoczucie, pewność siebie, zdrowie, atrakcyjny wygląd i powodzenie wśród kobiet Powodów, dla których panowie decydują się na coraz częstsze wizyty w salonach medycyny estetycznej, jest naprawdę wiele.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn
16.10.2023

Lekarz proktolog

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie odbytu, a w Twoim kale obecna jest krew? Myślisz, że to „tylko” hemoroidy? Nie bagatelizuj sprawy! Nieprawidłowo leczone hemoroidy mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych powikłań.
Lekarz proktolog
16.10.2023

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bóle i obrzęki nóg, uczcie ciężkości kończyn oraz nieestetyczne, widoczne gołym okiem naczynia krwionośne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Usuwanie żylaków falami radiowymi

Umów wizytę    This site is registered on wpml.org as a development site.