Lekarz proktolog

umów się
Lekarz proktolog

Świąd, pieczenie, krew… Uwaga! Nie zawsze są to hemoroidy.

 

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie odbytu, a w Twoim kale obecna jest krew? Myślisz, że to „tylko” hemoroidy? Nie bagatelizuj sprawy! Nieprawidłowo leczone hemoroidy mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych powikłań. Co więcej, objawy, które wydają się charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej, mogą występować również w przebiegu wielu innych, poważnych schorzeń. Dowiedz się, czym są hemoroidy, jak powstają, jak można je skutecznie leczyć oraz z jakimi chorobami mogą być mylone.

 

Czym są hemoroidy?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, są po prostu jednym z elementów fizjologicznej budowy odbytu. Oznacza to, że posiada je każdy człowiek. Mianem hemoroidów określa się poduszkowate sploty naczyń krwionośnych, o strukturze, która przypomina gąbkę. Wyróżnić możemy dwa rodzaje guzków krwawniczych: wewnętrzne, dotyczące górnego splotu żył odbytniczych oraz zewnętrzne, które wywodzą się ze splotu dolnego. Linią, która je od siebie oddziela, jest brzeg odbytu, nazywany czasem linią grzebieniastą.

 

Wraz z mięśniami okrężnymi, popularnie zwanymi zwieraczami, hemoroidy pełnią funkcję uszczelniającą odbyt – to dzięki nim zachowujemy kontrolę nad oddawaniem stolca. Zwieracze zewnętrze i wewnętrzne przez zdecydowaną większość czasu (poza wypróżnianiem) pozostają napięte, a w hemoroidach nagromadzona zostaje krew, pod której wpływem guzki pęcznieją i ściśle do siebie przylegają. Podczas wypróżniania mięśnie okrężne zostają rozluźnione, a krew nagromadzona w hemoroidach odpływa.

 

O problemie, jakim jest choroba hemoroidalna, mówimy, gdy guzki nadmiernie napełniają się krwią, a w trakcie oddawania stolca nie zostają z niej całkowicie opróżnione. W takiej sytuacji stolec, przechodząc przez kanał odbytu, podrażnia hemoroidy, rozciąga je i sprawia, że zaczynają one wypadać poza strukturę odbytu. Kolejne defekacje zwykle pogarszają problem, coraz bardziej „pociągając” powiększone guzki krwawnicze na zewnątrz.

 

Jakie są objawy hemoroidów?

Podstawowym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu, powstające na skutek podrażnienia guzków krwawniczych. Krew towarzysząca temu problemowi jest zwykle jasnoczerwona i świeża, pojawia się podczas wypróżnienia. Ciemnoczerwona krew, skrzepy lub czarne zabarwienie stolca sugeruje zwykle inne schorzenia.

 

Wśród dodatkowych objawów choroby hemoroidalnej wyróżnia się:

  • świąd i pieczenie odbytu,
  • ból i dyskomfort w okolicy odbytu,
  • wrażenie niepełnego wypróżnienia,
  • wyciek śluzu z odbytu.

 

Podczas parcia na stolec, hemoroidy mogą wydostać się na zewnątrz kanału odbytu, a następnie samoistnie do niego wrócić. W zaawansowanym stadium choroby, hemoroidy nie cofają się, są stale widoczne na zewnątrz odbytu.

 

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Trudno dokładnie określić, jak wiele osób cierpi z powodu choroby hemoroidalnej – zwłaszcza, że wciąż uznawana jest ona za coś wstydliwego i jedynie niewielki odsetek osób decyduje się na to, by swoje objawy konsultować ze specjalistą. Szacuje się jednak, że problem ten może dotykać nawet co drugą osobę dorosłą. Chociaż dokładne przyczyny powstawania choroby nie są poznane, szczególnie narażone są na nią osoby, które:

 

  • prowadzą siedzący tryb życia,
  • nie dostarczają sobie wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości błonnika,
  • spożywają niewystarczającą ilość płynów,
  • cierpią na częste zaparcia,
  • często doświadczają biegunek.

 

Choroba hemoroidalna najczęściej występuje u osób powyżej 50. roku życia, jednak doświadczać mogą jej również osoby znacznie młodsze. Często zmagają się z nią kobiety w ciąży oraz po porodzie, a także osoby z nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością mięśnia sercowego. Uwaga! Na hemoroidy narażone są również osoby, które posiadają nawyk bardzo długiego przesiadywania w toalecie (np. z książką lub gazetą) – silne, długotrwałe parcie na stolec sprawia, że guzki nie mogą zostać do końca opróżnione z krwi i zostają podrażnione.

 

Jak rozpoznaje się hemoroidy?

Jedynym sposobem, na to, by odróżnić hemoroidy od innych chorób, a także, by skutecznie je leczyć, jest wizyta u proktologa. Diagnostyka zwykle składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest dokładny wywiad, podczas którego konieczne będzie opisanie występujących objawów, czasu ich trwania, etc. Następnie lekarz przeprowadza badanie per rectum (przez odbytnicę), wykonywane palcem, który wprowadzany jest do odbytu na głębokość kilku centymetrów. Często już na tym etapie lekarz jest w stanie wykryć wiele nieprawidłowości. W celu dalszej diagnostyki konieczne może być wykonanie badań obrazowych – rektoskopii, anoskopii, kolonoskopii lub sigmoidoskopii.

Jedynie dokładna diagnostyka pozwala poznać przyczynę przykrych objawów. Wśród schorzeń, które mogą przypominać chorobę hemoroidalną, wymienia się:

 

  • Świąd odbytu – szacuje się, że dolegliwość ta dotyka nawet 5% populacji, przede wszystkim mężczyzn. Do głównych przyczyn choroby zalicza się błędy dietetyczne (przede wszystkim spożywanie zbyt dużych ilości sera, alkoholu i napojów typu cola) oraz nieprawidłową pielęgnację.
    Inkontynencja, czyli nietrzymanie stolca – dolegliwość ta objawia się zmniejszoną kontrolą nad oddawaniem stolca czy gazów. Problem ten dotyka osób starszych, u których mięśnie zwieraczy zostają osłabione wraz z wiekiem, a także u kobiet, których mięśnie odbytu zostały uszkodzone podczas porodu.
    Szczelina odbytu – to pęknięcie lub ubytek w błonie śluzowej odbytu, powstałe na skutek podrażnienia (chociażby szorstkim papierem toaletowym). W ranie może wytworzyć się stan zapalny, którego objawami będą silny ból i krwawienie.
  • Ropień okołoodbytniczy – to miejsce, w którym zbiera się gęsta, lepka maź. Najczęściej powstaje wskutek bakteryjnego zakażenia okolic odbytu. Ropień powoduje ostry, pulsujący ból, który nasila się w pozycji siedzącej, podczas kaszlu lub wypróżniania. Nieleczony ropień może doprowadzić do powstania przetoki odbytu, czyli kanału, którego jedno ujście znajduje się w odbytnicy, a drugie na skórze, w pobliżu odbytu.
  • Nowotwory jelita grubego – najczęściej objawiają się krwawieniem z odbytu, bólem brzucha, zaparciami, wzdęciami, świądem odbytu. Szacuje się, że nowotwór jelita grubego odpowiada za około 600 000 zgonów rocznie. Za główne przyczyny jego występowania uznaje się dietę bogatą w mięso i tłuszcze zwierzęce oraz palenie papierosów.

 

Ból, krwawienie i dyskomfort w okolicy odbytu, zwłaszcza jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, zawsze powinny zostać skonsultowane z lekarzem proktologiem.

 

Jak leczy się hemoroidy?

Sposób postępowania w chorobie hemoroidalnej zależny jest od stopnia jej zaawansowania. W początkowej fazie schorzenie może być leczone czopkami lub kremami o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i przeciwbólowym. Ich działanie często wspomaga się domowymi sposobami, na przykład nasiadówkami z kory dębu.

 

Bardziej zaawansowane stadia choroby wymagają leczenia zabiegowego. Do najczęściej wykorzystywanych metod zalicza się:

  • Gumkowanie (metoda Barrona) – podczas zabiegu na guzek nakłada się gumowy pierścień, który odcina dopływ krwi, w wyniku czego hemoroid obumiera i samoistnie odpada w ciągu 7-10 dni. Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu, zabieg zwykle trzeba powtarzać około 2-3 razy.
  • Skleroterapia – polega na podaniu w śluzówkę guzka zastrzyku ze specjalnie opracowanego preparatu, który powoduje powstanie w określonym miejscu zakrzepu, a następnie obumarcie hemoroidu.
  • Leczenie falami radiowymi RAFAELO – tkanki hemoroidu poddawane są działaniu fal elektromagnetycznych, które powodują koagulację guzka (zniszczenie poprzez przegrzanie tkanek). Dzięki temu sploty hemoroidalne zostają zamknięte bez pozostawiania śladów czy zniekształceń. Metoda ta uznawana jest obecnie za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia choroby hemoroidalnej. Więcej o zabiegu: usuwanie hemoroidów

 

Niezależnie od metody leczenia choroby hemoroidalnej, niezwykle ważne jest podjęcie profilaktyki, która zapobiegnie nawrotom przykrych dolegliwości. Dotyczy ona przede wszystkim stosowania zbilansowanej diety bogatej w błonnik, zwiększenia aktywności fizycznej czy dbania o przyjmowanie wystarczającej ilości płynów.

 

Wielu pacjentów przyznaje, że mimo oporów jakie mieli przed wizytą u lekarza proktologa, to po wizycie oraz leczeniu obawy te były całkowicie nieuzasadnione. Zabieg w przypadku usuwania hemoroidów trwa kilka minut (15-20 min.) i jest całkowicie bezbolesny.

 

Pamiętajmy, że przeciąganie diagnostyki i leczenia prowadzi do poważnych powikłań, a często do choroby nowotworowej. W klinice Kriocentrum w podwarszawskim Józefowie od 20 lat, każdego dnia pomagamy pacjentom w problemach dotyczących dolnego odcinka pokarmowego. Dlatego bez obaw i stresu zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Dlaczego nie warto się wstydzić lekarza przy problemach z hemoroidami

– doktor Tomasz Kłos – Kriocentrum, Warszawa, Józefów

 

Masz pytania?

Masz pytania?

Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zabiegu
Masz pytania?

Zobacz inne aktualności

16.10.2023

Medycyna estetyczna dla mężczyzn

Dobre samopoczucie, pewność siebie, zdrowie, atrakcyjny wygląd i powodzenie wśród kobiet Powodów, dla których panowie decydują się na coraz częstsze wizyty w salonach medycyny estetycznej, jest naprawdę wiele.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn
16.10.2023

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bóle i obrzęki nóg, uczcie ciężkości kończyn oraz nieestetyczne, widoczne gołym okiem naczynia krwionośne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Usuwanie żylaków falami radiowymi
16.10.2023

Klejenie żylaków VenaBlock

VenaBlock to nieinwazyjna i sprawdzona metoda klejenia żył. Chociaż termin “klejenie żylaków” może wydawać się nieintuicyjny, należy go rozumieć całkiem dosłownie – jako sklejanie naczyń krwionośnych specjalnym klejem medycznym.
Klejenie żylaków VenaBlock

Umów wizytę







    This site is registered on wpml.org as a development site.