Usuwanie żylaków falami radiowymi

umów się
Usuwanie żylaków falami radiowymi

EVRF – alternatywa dla chirurgicznego leczenia żylaków

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bóle i obrzęki nóg, uczcie ciężkości kończyn oraz nieestetyczne, widoczne gołym okiem naczynia krwionośne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby i wystąpienia groźnych powikłań, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Na szczęście usuwanie żylaków nie musi wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Poznaj EVRF – małoinwazyjną metodę zamykania naczyń żylnych.

 

EVRF – co to takiego?

EVRF to skrót od anglojęzycznej nazwy Endovenous Radiofrequency Therapy. Metoda ta zaliczana jest do zabiegów termoablacyjnych i polega na zamykaniu naczyń żylnych przy pomocy urządzenia emitującego fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. W wyniku emisji fal radiowych w naczyniu wytwarzana jest wysoka temperatura, która powoduje jego zamknięcie. Tkanki, z których zbudowane są ściany żyły, ulegają uszkodzeniu, żylak się obkurcza, powstaje jałowy stan zapalny, a następnie dochodzi do włóknienia i zrośnięcia. Resztki żylaka zostają wydalone z organizmu przy pomocy komórek układu żernego.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a wizyta w gabinecie trwa zwykle około 2 godzin. Po tym czasie pacjent może samodzielnie wrócić do domu i wykonywać codzienne czynności.

 

Kiedy zdecydować się na zabieg EVRF?

Urządzenia służące do wykonywania zabiegów EVRF są przystosowane do zamykania zarówno niewielkich naczyń o średnicy 1 milimetra, jak i żylaków o średnicy powyżej 5 milimetrów (są nimi np. główne pnie układu powierzchniowego kończyn dolnych, do których zalicza się m.in. żyłę odpiszczelową). Najmniejsze zmiany nie wymagają wprowadzania cewnika do wnętrza naczynia, tylko usuwane są punktowo.

Jeśli żylakom towarzyszą wspomniane wcześniej dolegliwości, takie jak ból, obrzęki, uczucie zmęczenia nóg, a nawet krwawienia czy owrzodzenia, zabieg EVRF może pomóc pozbyć się problemu.

 

żylaki kończyn dolnych

 

 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Mimo iż zabiegi z wykorzystaniem metody EVRF są bezpieczne, należy pamiętać, że nie każdy może z nich skorzystać. Lekarz może wydać negatywną decyzję, jeśli:

 

  • pacjent jest uczulony na środki znieczulające,
  • w organizmie pacjenta występują stany nadkrzepliwości,
  • wszczepiony został rozrusznik serca,
  • pacjent cierpi na cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, która nie została uregulowana,
  • występują zmiany zapalne w obrębie kończyny,
  • pacjent cierpi na chorobę zatorowo-zakrzepową,
  • występują zakrzepy żylne (lub zarośnięcia żył),
  • pacjent nie może samodzielnie się poruszać,
  • pacjent cierpi na miażdżycę.

 

Jeśli nie towarzyszą Ci żadne z wyżej wymienionych dolegliwości czy chorób, najprawdopodobniej możesz poddać się zabiegowi EVRF. Co ciekawe, często nawet kobiety w ciąży i matki karmiące są kwalifikowane do zabiegu. Przyszłe mamy muszą jednak pamiętać o obowiązku konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem usuwania żylaków zwykle należy wykonać badania, takie jak morfologia, oznaczenie czasu krwawienia i krzepnięcia oraz zbadać poziom cukru we krwi. Konieczne jest także wykonanie badania USG Doppler. Tuż przed zabiegiem (w tym samym dniu) konieczne jest ogolenie pachwiny i nogi, która zostanie poddana zabiegowi. Nie należy stosować kremów ani balsamów. Ponadto około 5 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać posiłków i przyjmować płynów. Obowiązkiem jest konsultacja z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków. Zwykle należy zażyć leki na nadciśnienie (jeśli są przyjmowane regularnie), a czasem także lek przeciwbólowy (godzinę przed zabiegiem). Nie podejmuj jednak żadnych decyzji na własną rękę i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

Przebieg zabiegu

Na początku zabiegu do żyły podawany jest środek znieczulający (przy pomocy cieniutkich igieł). Następnie do znieczulonej żyły wprowadza się niewielki cewnik, który emituje fale elektromagnetyczne.

 

Wszystko odbywa się pod kontrolą USG.

Podczas jednego zabiegu możliwe jest usunięcie do kilku naczyń o łącznej długości nawet kilkudziesięciu centymetrów.

 

EVRF jest zabiegiem z tzw. chirurgii jednodniowej. Trwa zwykle około 60 minut. Po tym czasie pacjent poddawany jest obserwacji i po kolejnej godzinie zwykle może samodzielnie opuścić klinikę.

 

Efekty zabiegu

Efekt widoczny jest często już po pierwszej wizycie, a w przypadku niewielkich zmian, może zakończyć się na jednym spotkaniu (choć na całkowity zanik i wydalenie żylaka z organizmu należy poczekać czasem do 6 miesięcy). Jeśli zmiany są rozległe, zdarza się, że należy wykonać więcej niż jeden zabieg.

 

Film z zabiegu usuwania żylaków falami radiowymi w Kriocentrum

 

 

Po zabiegu

Tuż po zabiegu na nogę zakłada się opaskę uciskową. Nie należy zdejmować jej – w zależności od decyzji lekarza – od 24 do 48 godzin. Z tego względu na wykonanie zabiegu warto zdecydować się wiosną, jesienią lub zimą. Nie istnieją co prawda żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu latem, jednak gdy termometry wskazują 30 stopni Celsjusza, noszenie opaski uciskowej na całej nodze może powodować dyskomfort. W pierwszym tygodniu po wykonaniu zabiegu leczenia, usuwania żylaków należy spacerować przez minimum godzinę dziennie (lub wykonywać inne, łagodne ćwiczenia fizyczne). Powinno się unikać gorących i długich kąpieli, a także nie obciążać nóg.

 

Korzyści zabiegu EVRF

Do największych zalet, jakie niosą zabiegi EVRF, należy ich bezbolesność (po zabiegu może pojawić się jedynie niewielki ból). Zabiegi są małoinwazyjne, nie wymagają hospitalizacji, zdejmowania szwów i nie powodują powstawania blizn i nie wywołują przykrych dolegliwości, które towarzyszą pacjentom po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Ponadto okres rekonwalescencji jest krótki i bardzo szybko można wrócić do normalnego trybu życia. Metoda EVRF jest skuteczna, a ryzyko nawrotów – minimalne.

 

W związku z tym, decydując się na zabieg z wykorzystaniem fal radiowych i pamiętając o odpowiedniej profilaktyce, możesz pozbyć się żylaków raz na zawsze.

 

Więcej na temat leczenia i usuwania żylaków kończyn dolnych na podstronie: Leczenie żylaków – Kriocentrum.com

Masz pytania?

Masz pytania?

Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zabiegu
Masz pytania?

Zobacz inne aktualności

16.10.2023

Medycyna estetyczna dla mężczyzn

Dobre samopoczucie, pewność siebie, zdrowie, atrakcyjny wygląd i powodzenie wśród kobiet Powodów, dla których panowie decydują się na coraz częstsze wizyty w salonach medycyny estetycznej, jest naprawdę wiele.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn
16.10.2023

Lekarz proktolog

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie odbytu, a w Twoim kale obecna jest krew? Myślisz, że to „tylko” hemoroidy? Nie bagatelizuj sprawy! Nieprawidłowo leczone hemoroidy mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych powikłań.
Lekarz proktolog
16.10.2023

Klejenie żylaków VenaBlock

VenaBlock to nieinwazyjna i sprawdzona metoda klejenia żył. Chociaż termin “klejenie żylaków” może wydawać się nieintuicyjny, należy go rozumieć całkiem dosłownie – jako sklejanie naczyń krwionośnych specjalnym klejem medycznym.
Klejenie żylaków VenaBlock

Umów wizytę







    This site is registered on wpml.org as a development site.