Problemy proktologiczne w ciąży i po porodzie – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

umów się
Problemy proktologiczne w ciąży i po porodzie – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Zaparcia i hemoroidy

Ciąża oraz poród to czynniki ryzyka rozwoju wielu dolegliwości proktologicznych. Wynikają one ze zmian, jakie zachodzą w fizjologii i anatomii kobiety ciężarnej, a także z przebiegu porodu siłami natury lub cesarskiego cięcia. Jakie problemy proktologiczne najczęściej dotykają kobiety w ciąży lub połogu? Jak należy je leczyć? Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty? Odpowiadamy.

 

Czynniki fizjologiczne i anatomiczne

W czasie ciąży ciało kobiety istotnie się przeobraża. Podstawową, widoczną gołym okiem zmianą, jest powiększenie macicy (narząd zwiększa swoją masę i objętość nawet kilkunastokrotnie!) i pojawienie się charakterystycznego ciążowego brzucha.

 

  • Rosnąca macica wymusza na innych organach zmianę położenia w jamie brzusznej oraz miednicy, co wpływa na wydłużenie pasażu jelitowego i zmienia przepływ krwi w naczyniach w obrębie brzucha i miednicy. Dodatkowo, u ciężarnych obserwuje się:
  • Wzrost poziomu progesteronu (hormonu podtrzymującego ciążę) – hormon ten wpływa relaksacyjnie na mięśnie układu pokarmowego, dodatkowo spowalniając jego pracę. Co więcej, progesteron hamuje wydzielanie motyliny – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie motoryki jelit.
  • Zwiększenie objętości krwi krążącej i niedokrwistość – stan ten leczony jest przy pomocy preparatów żelaza, które mogą powodować (lub nasilać) zaparcia.
  • Zwiększenie resorpcji zwrotnej wody w układzie pokarmowym, czego skutkiem może być zagęszczenie konsystencji stolca.
  • Obniżenie odbytu.
  • Zwiększenie masy ciała, zmiana diety i ograniczenie aktywności fizycznej.

 

Wszystkie z wymienionych czynników mogą wpływać na wystąpienie u ciężarnej problemów natury proktologicznej – zaparć, hemoroidów, zakrzepicy splotu okołoodbytowego czy szczeliny odbytu.

 

Zaparcia w ciąży

 

Zaparcia to jeden z najpowszechniejszych problemów, jakie zgłaszają kobiety w ciąży. Szacuje się, że nawet połowa ciężarnych doświadcza tej dolegliwości, przy czym najczęściej dotyka ona kobiet, które zmagały się z problemami z wypróżnieniem jeszcze przed zajściem w ciążę.

 

W jaki sposób leczy się zaparcia u ciężarnych?

 

Ze względu na ograniczony wybór leków, najczęściej zaleca się:

  • Zwiększenie aktywności fizycznej – o ile lekarz prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań (ciąża niepowikłana).
  • Zwiększenie ilości błonnika w codziennej diecie.
  • Picie dużej ilości płynów.
  • Stosowanie preparatów z laktulozą lub parafiny, które zmiękczają stolec i ułatwiają jego pasaż.

 

Pamiętaj, że kobiety w ciąży nie powinny przyjmować środków przeczyszczających, których działanie – polegające na podrażnieniu receptorów przewodu pokarmowego – może prowokować skurcze macicy, a w konsekwencji doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeżeli nie możesz samodzielnie uporać się z zaparciami w ciąży, koniecznie skorzystaj z porady lekarza!

 

Hemoroidy – powszechny problem u kobiet w ciąży

 

Choroba hemoroidalna to problem, z którym mierzy się zdecydowana większość ciężarnych – niektóre źródła podają, że doświadcza jej nawet 85% kobiet (zdecydowana większość w III trymestrze ciąży).

Do powstania hemoroidów dochodzi na skutek ucisku powiększonej macicy, powodującego zaleganie krwi żylnej. Czynnikiem ryzyka jest również zaleganie stolca w odbytnicy (przy zaparciach), które sprzyja powstawaniu przewlekłych stanów zapalnych w kanale odbytu.

 

W jaki sposób leczy się hemoroidy w ciąży?

Ze względu na delikatną równowagę fizjologiczną oraz bezpieczeństwo płodu i matki w trakcie trwania ciąży nie wykonuje się zabiegów leczących przyczynę dolegliwości, ale zawsze warto zgłosić się do lekarze, który będzie mógł prawidłowo zdiagnozować problem, a także zalecić zachowania i środki, które zmniejszą objawy, a po rozwiązaniu ciąży wdroży odpowiednie leczenie przyczynowe.

 

  • Zwiększenie udziału błonnika w codziennej diecie i przyjmowanie dużej ilości płynów – w celu zapobiegania nadmiernemu zagęszczeniu stolca i zaparciom.Stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – o wyborze
  • odpowiedniego preparatu powinien zawsze decydować lekarz prowadzący ciążę.
  • Leczenie zabiegowe stosuje się jedynie w poważnych, powikłanych przypadkach choroby hemoroidalnej w ciąży.

 

Leczenie hemoroidów po ciąży i porodzie

 

U części kobiet, które doświadczały objawów hemoroidów w trakcie ciąży i połogu, problem może rozwiązać się samoistnie lub dzięki wprowadzeniu odpowiednich zmian w stylu życia. Pozostałym mamom, u których choroba nie cofnęła się (lub uległa zaostrzeniu), oferujemy szereg zabiegów, które pozwolą odzyskać komfort.

Nowoczesna medycyna dysponuje wieloma metodami, które pozwalają skutecznie, szybko i bezpiecznie leczyć hemoroidy.

 

W naszej klinice przeprowadzamy:

 

  • Zabieg RAFAELO (dawniej HemoRF) – metoda usuwania pojedynczych hemoroidów przy pomocy fal radiowych, opracowana przez dr Tomasza Kłosa z Kriocentrum. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, wprowadzając sondę w okolice podstawy hemoroidu. Na skutek emisji fal radiowych zamknięte zostają naczynia w splocie hemoroidalnym. Guzek obkurcza się i przestaje powodować przykre dolegliwości. Zabieg trwa zaledwie 10 minut, bezpośrednio po jego przeprowadzeniu możesz wrócić do codziennych zajęć.
  • Zabieg metodą Longo – poleca się go osobom w zaawansowanym stadium choroby (hemoroidy „wypadające” z odbytu), lub osobom, u których nie sprawdziły się mniej inwazyjne rozwiązania. Podczas zabiegu chirurg, przy pomocy specjalistycznego staplera, wycina fragment śluzówki nad hemoroidami i zszywa ich podstawę. W ten sposób można usunąć jednorazowo całą tkankę hemoroidalną.
  • Bipolar RF – ta metoda, podobnie jak Longo, przeznaczona jest dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Podczas operacji naczynia w splocie hemoroidalnym poddaje się termicznej ablacji z wykorzystaniem fal radiowych o wysokich częstotliwościach.

 

Nie wiesz, który zabieg będzie dla Ciebie najlepszy? Umów się na konsultację z naszymi specjalistami! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nowoczesnym metodom leczenia, możemy zaproponować metodę, która przyniesie najlepsze efekty w Twoim, indywidualnym przypadku.

 

Autor: dr Michał Kłos

Masz pytania?

Masz pytania?

Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego zabiegu
Masz pytania?

Zobacz inne aktualności

16.10.2023

Medycyna estetyczna dla mężczyzn

Dobre samopoczucie, pewność siebie, zdrowie, atrakcyjny wygląd i powodzenie wśród kobiet Powodów, dla których panowie decydują się na coraz częstsze wizyty w salonach medycyny estetycznej, jest naprawdę wiele.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn
16.10.2023

Lekarz proktolog

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie odbytu, a w Twoim kale obecna jest krew? Myślisz, że to „tylko” hemoroidy? Nie bagatelizuj sprawy! Nieprawidłowo leczone hemoroidy mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych powikłań.
Lekarz proktolog
16.10.2023

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bóle i obrzęki nóg, uczcie ciężkości kończyn oraz nieestetyczne, widoczne gołym okiem naczynia krwionośne skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Usuwanie żylaków falami radiowymi

Umów wizytę







    This site is registered on wpml.org as a development site.