Przepuklina pachwinowa to jedna z najpowszechniej spotykanych przepuklin zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. Rozpoznaje się ją po obecności miękkiego guza czy uwypuklenia w okolicy pachwiny – między okolicą łonową a udem. Sprawdzamy, jak powstaje przepuklina pachwinowa, kto jest na nią szczególnie narażony i jak można ją leczyć.
Przepuklina pachwinowa – co to jest i jak powstaje?
Przepuklina pachwinowa to stan, w którym organy wewnętrzne jamy brzusznej (w zdecydowanej większości przypadków są to jelita) przemieszczają się poza swoje fizjologiczne umiejscowienie i przedostają się do pachwiny.
Na skutek zmiany lokalizacji narządów wewnętrznych naruszony zostaje pierścień pachwinowy głęboki (naturalna struktura, występująca w miejscu połączenia kanału pachwinowego i jamy brzusznej). Przez powstały otwór – nazywany wrotami przepukliny – przedostają się organy wewnętrzne. W miejscu tym tworzy się tzw. worek przepuklinowy i uwypuklenie, które można zaobserwować w okolicy pachwinowej.
Jak powstaje przepuklina? Narządy jamy brzusznej otoczone są mięśniami brzucha oraz otrzewną – błoną, która stanowi barierę ochronną. Do przepukliny może dojść wtedy, gdy otrzewna zostanie osłabiona, np. na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (podczas intensywnego wysiłku mięśni brzucha, parcia na stolec, kaszlu, śmiechu).
Czynnikami ryzyka wystąpienia przepukliny pachwinowej są:
- zbyt wysoka masa ciała – nadwaga i otyłość,
- przerost gruczołu krokowego (prostaty),
- praca fizyczna,
- intensywne ćwiczenia siłowe mięśni brzucha,
- zaawansowany wiek,
- ciąża,
- choroby układu oddechowego, przebiegające z uporczywym kaszlem.
- Choroby tkanki łącznej
Kto jest narażony na przepuklinę pachwinową?
Przepuklina pachwinowa to dolegliwość, którą obserwuje się u osób w każdym wieku – od niemowląt po osoby starsze.
W przypadku dzieci przepuklina pachwinowa zwykle jest wadą wrodzoną. Powstaje na skutek niezrośnięcia się wyrostka pochwowego w okresie płodowym.
Wśród osób dorosłych niemal 90% pacjentów z przepukliną pachwinową stanowią mężczyźni. Co ciekawe, szacuje się, że ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej u mężczyzny wynosi ponad 25%. Innymi słowy – nawet co czwarty z panów będzie musiał zmierzyć się z tą dolegliwością w pewnym etapie swojego życia.
Kobiety, pomimo tego, że stanowią zdecydowaną mniejszość wśród pacjentów z przepukliną pachwinową, również narażone są na jej powstanie. Szacuje się, że choroba dotyka około 3% pań.
Przepuklina pachwinowa – objawy
Podstawowym objawem przepukliny pachwinowej jest guz o miękkiej strukturze, wyczuwalny w okolicy pachwinowej – w miejscu pomiędzy okolicą genitaliów a przednio-przyśrodkową częścią uda.
Pacjenci często zauważają, że guz powiększa w czasie, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej – na przykład wtedy, gdy śmieją się lub kaszlą. Pomniejszenie lub nawet całkowity zanik przepukliny obserwują zaś wtedy, gdy przyjmują pozycję leżącą.
Dodatkowymi objawami przepukliny pachwinowej mogą być ból w podbrzuszu oraz trudności w wypróżnianiu.
Czy przepuklinę pachwinową trzeba leczyć?
Tak! Jeżeli zauważasz u siebie objawy przepukliny pachwinowej, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza – w celu potwierdzenia diagnozy – a następnie rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że im szybciej zostanie przeprowadzony zabieg, tym mniejsze ryzyko, że Twój stan się pogorszy.
Co jeżeli zignorujesz przepuklinę pachwinową i będziesz zwlekał z leczeniem? Taki stan może bezpośrednio zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu. Nieleczona przepuklina może ulec zakleszczeniu – uniemożliwić prawidłowy pasaż treści jelitowej i przepływ krwi w narządach, które się w niej znajdują. Stan ten, nazywany uwięźnięciem przepukliny, może doprowadzić do martwicy tkanek.
Leczenie przepukliny pachwinowej w Kriocentrum
W Kriocentrum leczymy przepuklinę pachwinową, wykonując plastykę kanału pachwinowego beznapięciową metodą Lichtensteina. Podczas zabiegu chirurg wzmacnia i odbudowuje uszkodzoną ścianę kanału pachwinowego, wykorzystując do tego celu syntetyczną siatkę polipropylenową.
Jakie zalety ma metoda, którą stosujemy w leczeniu naszych pacjentów? Przede wszystkim, w porównaniu do tradycyjnych technik, ból pooperacyjny jest obniżony do minimum. Pacjenci szybciej dochodzą do siebie, czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy. Co więcej, metoda Lichtensteina pozwala na znaczne obniżenie ryzyka nawrotu przepukliny.
Plastyka przepukliny pachwinowej wykonywana jest w znieczuleniu dożylnym – sedacji połączonej z analgezją – które nie obciąża organizmu (w przeciwieństwie do narkozy czy znieczulenia podpajęczynówkowego) i może być bezpiecznie podawane nawet pacjentom z chorobami przewlekłymi. Dodatkową zaletą tego typu znieczulenia jest fakt, że może być podawane w trybie ambulatoryjnym – po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do domu, nie musi być hospitalizowany.
Cierpisz z powodu przepukliny pachwinowej? Nie zwlekaj z leczeniem! Nasi specjaliści otoczą Cię najlepszą opieką, zapewniając Ci najlepsze efekty terapeutyczne, bezpieczeństwo i indywidualne podejście.