Kształtny, piękny biust jest marzeniem wielu kobiet. Już w XIX wieku chirurdzy podejmowali pierwsze wysiłki, mające na celu poprawę wyglądu piersi swoich pacjentek. Od tamtego czasu nieustannie doskonalone są metody przeprowadzania zabiegu oraz materiały używane do wypełniania biustu. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele możliwości bezpiecznego uzyskania wymarzonego wyglądu.
Przy coraz mniejszej inwazyjności i ryzyku powikłań, specjaliści oferują coraz nowocześniejsze metody, pozwalające na osiągnięcie pożądanych efektów. Z możliwości tych korzysta coraz więcej pań – powiększanie piersi to obecnie jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Metodą cieszącą się sporym uznaniem kobiet są przede wszystkim silikonowe implanty oraz wypełnianie biustu tłuszczem własnym pacjentki. Poniżej omówimy każdą z tych możliwości.
Implanty piątej generacji
Pierwsze silikonowe implanty powstały w Stanach Zjednoczonych, w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Od tamtego czasu nieprzerwanie pracuje się nad udoskonalaniem tej metody powiększania biustu. Obecnie chirurgia plastyczna korzysta z piątej generacji implantów piersiowych. Są one zbudowane z silikonowej torebki wypełnionej gęstym, galaretowatym żelem. Dzięki specyficznej konsystencji, zawartość implantu nie wycieknie na zewnątrz, nawet po uszkodzeniu wierzchniej warstwy. Nowoczesne implanty posiadają porowatą powierzchnię, która minimalizuje ryzyko pojawienia się patologicznych torebek włóknistych.
Silikonowe implanty produkowane są w wersji okrągłej i anatomicznej (o kształcie łzy) oraz w wielu rozmiarach. Implanty okrągłe stosuje się do powiększania małych, płaskich piersi, które nie opadają. Kształt anatomiczny najlepiej sprawdza się u pacjentek chcących skorygować wygląd piersi opadających lub asymetrycznych. Dobór odpowiednich implantów jest jednym z najistotniejszych elementów procesu powiększania piersi silikonem. Aby ułatwić pacjentce wybór, konsultacje z lekarzem poszerza się często o wizualizacje i symulacje komputerowe.
Powiększenie piersi silikonowymi implantami jest zabiegiem operacyjnym. Przed przystąpieniem do niego, pacjentka musi wykonać pakiet badań (między innymi: morfologię, badanie moczu, EKG, USG piersi oraz RTG klatki piersiowej), zrezygnować z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, niektórych leków, unikać solarium oraz zastosować się do innych wymagań przedoperacyjnych.
Zabieg powiększenia piersi przeprowadza się na bloku operacyjnym, z udziałem anestezjologa. Trwa on zwykle od 1 do 2 godzin. Przez cały ten czas pacjentka znajduje się pod wpływem sedacji lub znieczulenia ogólnego. W trakcie operacji chirurg wykonuje nacięcie podsutkowe, wzdłuż granicy otoczki lub pod pachą i formuje kieszeń. Implant może zostać umieszczony pod mięśniem piersiowym lub pod tkanką gruczołową. Wybór umiejscowienia zależy w dużej mierze od ilości tkanki gruczołowej pacjentki – jeżeli jest ona obfita, chirurg decyduje się zwykle na umieszczenie implantu podgruczołowo. W dalszej kolejności założony zostaje dren, a rana po cięciu chirurgicznym zostaje zaszyta. Pobyt w szpitalu trwa zwykle od jednego do kilku dni.
Rekonwalescencja po zabiegu jest różna, od 1 do 3-4 tygodni i może wiązać się z bólem. Do codziennych obowiązków można powrócić po 1 lub 2 tygodniach. Pełną aktywność fizyczną odzyskuje się zazwyczaj po 6-9 tygodniach od operacji. Przez cały okres rekonwalescencji konieczne jest noszenie specjalnej, uciskowej bielizny.
Prawidłowo dobrane implanty piersiowe powinny dawać naturalny efekt, chociaż zazwyczaj piersi, które zostały poddane takiemu zabiegowi, są twardsze w dotyku. Implanty zostają z pacjentką na całe życie, efekt zabiegu jest trwały. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, operacja może zostać powtórzona, a implanty usunięte lub wymienione.
Lipomodelling – podwójna korzyść dla sylwetki
Lipomodelling, zwany również lipofillingiem to zabieg polegający pobraniu komórek tłuszczowych z jednego miejsca na ciele pacjenta i przeszczepienie ich w inny rejon. Metoda ta początkowo wykorzystywana była głównie w chirurgii rekonstrukcyjnej (przy ubytkach spowodowanych np. urazami), jednak jej korzystne rezultaty zostały szybko dostrzeżone przez specjalistów medycyny estetycznej. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych metod modelowania ciała dla celów estetycznych. Wykonuje się ją głównie w oparciu o dwie technologie: system VASER Lipo (liposukcja przy pomocy ultradźwięków) lub urządzenie Body Jet (wypłukiwanie tkanki tłuszczowej roztworem wodnym).
Przeszczep tłuszczu do piersi najczęściej przeprowadza się w sedacji. Podobnie jak w przypadku operacji z użyciem silikonowych implantów, przed przystąpieniem do zabiegu, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań (między innymi: morfologia, USG piersi, nie powinno się przyjmować Aspiryny oraz zastosowanie się do innych wymagań lekarza.
Pierwszym etapem zabiegu jest liposukcja, czyli pobranie tłuszczu z wybranego miejsca na ciele pacjentki (np. z podbrzusza, ud).
Tłuszcz odsysa się poprzez niewielkie nacięcia skóry. Pobrana tkanka tłuszczowa jest i oczyszczana z krwi, surowicy oraz tłuszczu płynnego. Uzyskany materiał wzbogaca się w komórki macierzyste uzyskane z innej części tłuszczu.
Drugim etapem zabiegu jest przeszczep przygotowanego materiału. Lekarz wstrzykuje go bardzo niewielkimi kaniulami w różne obręby piersi: pod skórę, pod gruczoł, do mięśnia piersiowego oraz wokół piersi. Ilość tłuszczu możliwego do przeszczepienia podczas jednego zabiegu jest ograniczona. Pacjentki, które oczekują znacznego powiększenia piersi, lipomodelling mogą powtórzyć po 4-5 miesiącach od pierwszego zabiegu.
Poza powiększeniem biustu, lipofilling umożliwia pacjentkom również wymodelowanie innych części ciała, poprzez usunięcie z nich nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Rekonwalescencja po zabiegu lipomodellingu jest dość krótka i związana raczej z niewielkim bólem. Czas powrotu do pełni sił uzależniony jest w głównej mierze od tego, z jak rozległego obszaru pobierano komórki tłuszczowe.
Dzięki zastosowaniu tkanek własnych pacjentki, piersi po zabiegu lipomodellingu zachowują bardzo naturalny wygląd i strukturę. Uzyskany efekt jest trwały i utrzymuje się przez wiele lat, chociaż należy pamiętać, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa podlega takim samym prawom, jak ta obecna w innych miejscach ciała – jeżeli pacjentka znacząco straci na wadze, rozmiar jej piersi również się zmniejszy.
Porównanie
Każda z przedstawionych technik powiększania piersi posiada określone zalety oraz wady. Wybór odpowiedniej metody powinien być indywidualnie dostosowany do oczekiwań pacjentki oraz zaleceń lekarza. Żadna z opisanych metod nie stanowi przeszkody w przyszłym macierzyństwie i karmieniu piersią.
Powiększanie piersi tłuszczem (Lipomodelling) najlepiej sprawdzi się u kobiet, które oczekują umiarkowanego powiększenia piersi. Najsilniejszą stroną tej metody jest wykorzystanie własnych komórek tłuszczowych oraz komórek macierzystych, umożliwiających. znaczne zwiększenie przeżywalności komórek tłuszczowych. Przeszczep tłuszczu jest metodą mniejinwazyjną od implantów, a uzyskany efekt powiększenia piersi jest naturalny. Pacjentki dodatkowo cenią sobie w tej metodzie również możliwość usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej (liposukcja) z brzucha, ud lub talii.